Оказва се, че зад фасадата на всезнаещия и всекиго помагащия "чичко Гугъл" седи лице със синдром на доминантността и контрола. Докато по закон Google би трябвало да не заема пристрастна страна, се оказва че го прави, и то за своя собствена изгода.
Нашумелият от две години проблем между Гугъл и Енел Екс Италия (Enel X Italia), италианска група програмисти и разработчици на приложения, е все още в сила и последната глоба наложена от Италия към Гугъл е в стойност от 102 милиона Евро.
Глобата е наложена за нарушение на точка 102 от Договора за Функционалност на Европейския Съюз, която се отнася до контролиране на монопола и отнемането на състезателно пазарно право. Излезе наяве, че Гугъл не позволяват на Enel X Italia да пуснат на Android-Auto пазара своята апликация JuicePass, която е създадена за потребителите на електронни коли. JuicePass App, се фокусира върху това да показва най-близките места за презареждане на електронното превозно средство и за запазване на място, но Гугъл "най-нагло" освен че им отказва, ами и промотира своята апликация Google Maps. Така като това продължава вече две години, може да се окаже фатално за популярността и развитието на италианските програмисти, което е една от техните мотивации на Enel X Italia да наложат глобата на Гугъл. За сега все още резултат няма, така като целия случай все още се преглежда. Отговорът на Гугъл във връзка с този проблем е, че те подбират стриктно апликациите включени в Andoid Auto с цел безопасност на движението. Колкото и обезпокоени да са Enel X Italia за своето развитие в собствената си държава, ще трябва да изчакат позволението, или отново отказа на Гугъл.
Освен глобата наложена от страна на Италия, Турция е следващата държава, която съди властващата компания Гугъл, за некоректна доминантност на онлайн пазара. Така като са открили, че при търсене на места за отсядане и категоризиране на цени, Гугъл приоритизира своите собствени реклами и търсачки, което е отново против държавните правила за пазарно състезателно право, Турция глобяват компанията с 36,6 милиона щатски долара. В отговор на глобата от Гугъл казват, че техните търсачки са така създадени така, че да срещат търсенията на клиента по оптимален начин. Един вид "Какво да направим, че сме най-добри", но като се замислим, ако те не си позволяват опоненти, нямат реално с кого да се състезават, и си седят перманентно на Номер 1 позицията. Във връзка с този случай, Гугъл трябва в срока на 6 месеца, да докаже, че по никакъв начин не отнема мястото за изява на своите опоненти, и да представя такива доказателства в срока на 5 години. Звучи коректно и честно.
Дали Гугъл са реално най-добрите, или играят нечестно, а няма кой да им покаже жълт и червен картон, ще разберем с развиването на тези две ситуации.